Nem Bakımları

Fresh and lovely woman washing her face

Nem BakımlarıGiderek kötüleşen yaşam koşulları ve dengesiz havalar cildimizin kurumasına neden olmaktadır. Ciltteki kuruluk çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. Bazı insanlar kalıtsal olarak doğuştan kuru cilde sahiptirler. Zaman ilerledikçe de kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Cilt kurumasının süreci şu şekilde gerçekleşebilir:

  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte cildin ürettiği yağ (sebum) azılır. Azalan yağ, kuruluğu artırarak derinin bariyer fonksiyonunun bozulmasına, egzema ve kuruluğa bağlı çatlamalara sebep olur.
  • Yüzü sabunla yıkamaz, yıkarken çok sıcak su kullanmak cildin üst yüzeyindeki ve cildin nem dengesini koruyan doğal yağ tabakasına (sebum) zarar verir. Yüzeyde zayıflayan sebum cildi koruyamaz ve kuruluğa neden olur.
  • Nem oranı düşük kuru iklim veya kuru hava cildin su kaybına ve kurumasına sebep olur.
  • Fazla güneş, keskin rüzgar, sigara ve sigara dumanı gibi çevresel faktörler de cildin su ve nem kaybetmesinin nedenleri arasında.

Kuru cilt, nemli cilde göre daha kolay yıpranır. Kuru ciltler daha hassas ve geçirgendir. Bu artan geçirgenlik sebebiyle, kuru ciltler suyu daha çabuk kaybeder, tahriş edici ve allerji yapıcı maddelerden daha çabuk etkilenirler. Bu istenmeyen oluşumlardan cildi korumak için derinin dengeli ve aksatmadan nemlendirilmesi gerekir.