Leke Tedavileri

6

Leke TedavileriHerkesin özellikle vücudunun yüz kısmında başta olmak üzere güneş gören bölgelerinde bir miktar lekelenme olması olağan bir durumdur. Fakat bu lekeli görünüm rahatsız edici derecede çok fazla ise bu durumda cildiniz için önlem almanız gerekmektedir. İşte bu kötü görünümlü ve sağlıksız cilt lekelerinden kurtulmak için leke tedavisi tercih edilmelidir. Sıklıkla görülen leke çeşitleri şu şekildedir:

Melasma

Gebelik maskesi de denir. Oluşma nedenleri güneş ışınlarına aşırı maruziyet, gebelik, ilaç kullanımı ve genetik olabilir. Sıklıkla kadınlarda görülür.bYanaklar, alın, çene ve üst dudakta koyu renkli alanlar şeklinde görülür.bDeriye renk veren melanin hücrelerinin aşırı artışına bağlıdır.

Ota Nevüs

Doğumda olmayıp daha sonra ortaya çıkan genetik bir tür lekedir.Kahverengi, sarı kir görünümünde leke şeklinde görülür.

Solar Lentigo

Özellikle açık tenli kişilerde görülen sarı-kahverengi güneş lekeleridir. Çok açık cilt rengine sahip olanlarda daha sık görülür. Güneşlenme sonrası artar.

Çil

Doğuştan veya hayatın ilk yıllarında ortaya çıkan yüz ve boyunda görülen lekelerdir. Çiller de yine çok açık tenli kişilerde görülür genellikle. Yaş ile artabilir. Bunun nedeni güneşe maruziyetin artmasıdır.

Aktinik Keratoz

Özellikle elli yaşından sonra görülen daha çok yüz ve gövdede yerleşen iyi huylu deri tümörleridir. Yüzde kötü bir görünüme neden olur.