LPG Vücut Bakımı

lpg

LPG Vücut BakımıLPG sistemi, sellülit tedavisinde, kas spazm ve ağrılarını geçirme amacı ile, uygulandığı bölgede kan ve lenf dolaşımı artırmak için kullanılan özel bir masaj sistemidir. Liposuction (yağ alma) sonrasında ameliyatın etkisini artırma ve ödemlerin hızla geçirilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Aslında en uygun uygulama tarzı, liposuction (yağ alma ameliyatı) dan önce bir kür, sonra bir kür şeklindedir.

Bu yöntem Fransa’da trafik kazası sonucu felçli kalan bir mühendisin (mühendisin ismi: Louis-Paul Guitay… Şimdi farkettiniz sanırım LPG kısaltması nereden geliyor!) kendi ihtiyaçları için bir cihaz tasarlamayabaşlaması ile doğdu ve yaklaşık 15 yıldır dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Felçli olan mühendis Louis-Paul Guitay, yürüyemediği için bacaklarında ve vücudunun alt kısımlarında yağ dağılımında bozulma olduğunu, bazı bölgelerde aşırı yağ birikimi olduğunu gördü.

Bunun üzerine bir masaj cihazı geliştirdi. Bu cihaz daha da geliştirilerek bugünki LPG cihazı halini aldı. Bugün LPG, vücutta baştan ayağa tüm bölgelerde, yağ dağılımında bozukluk olan bölgelerde kan dolaşımını artırmak, selüliti azaltmak ve liposuction’a destek olmak üzere uygulanıyor. LPG esas olarak cilde ve ciltaltındaki yağ kitlesine derin masaj sağlayan hareketli iki parça ve vakum cihazından oluşur. Cihazın vakumu ayarlanabilir. LPG ile,

 • Selülit azalır
 • Vücut konturu düzeltilir
 • Cildin elastikiyeti artar
 • Cildin kan ve lenf dolaşımı artar
 • Uygulandığı bölgedeki toksinler daha kolay atılır
 • Uygulandığı bölge ameliyatlı bir bölge ise (liposuction) ödemi azaltır.

LPG, FDA tarafından sellülit tedavisinde etkili olduğu onaylanan tek üründür. Selülitin sebebi tam olarak anlaşılamamış olsa da genetik yatkınlık, kilo alma, vücutta biriken toksinler, spor yapmama, hormonal değişiklikler, yanlış beslenme, cinsiyet sebebiyle olan yatkınlığın -bayanlarda daha sıktır- sellülit sebepleri arasında olduğu düşünülmektedir. Selülitin kilo alıp vermekle ilişkisi zayıfdır. Bir kişi zayıf olabilir ama yine de sellülitleri olabilir. Bu yüzden kilo vermek tek başına sellülite çare değildir. Liposuction ile birlikte LPG, selülitin en önemli nedenlerini yokederler:

 • O bölgedeki dolaşım bozukluğu giderilmiş olur
 • Yağ dağılımındaki bozukluk düzeltilmiş olur
 • Kan ve lenf dolaşımının artmasıyla o bölgedeki toksinler ve ödem atılmaya başlar.

Selülitin bir diğer önemli sebebi yanlış beslenme ve spor yapmamaktır. Bu yüzden “Liposuction + LPG uygulaması + spor + dengeli beslenme”, etkinin kalıcı olması için şarttır. Seanslar haftada 2 kez uygulanır. Haftada 2’den fazla seansın ek fayda sağlamadığı gösterilmiştir. Her bir seansın süresi uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 30 dakikadır. Kişiler 5-6 seansdan sonra LPG uygulanan bölgelerde incelmeyi farkederler. Tavsiye edilen seans sayısı 14-21’dir. Haftada ikişerden toplam 8 hafta LPG uygulandıktan sonra ayda bir kez LPG uygulamasına devam edilmesi tavsiye edilir.

Uygulama sırasında LPG cihazının daha rahat hareket etmesi için özel bir kıyafet (özel bir külotlu çorap) giydirilir. Bu ayrıca uygulamanın daha hijyenik olmasını sağlamaktadır (LPG kürü alan kişi bu çorabı satın alır). LPG bir kilo verme cihazı değildir. LPG, cildinizin sıkılaşmasını, kontürlerinizin daha düzgün olmasını, beden ölçünüzün incelmesini, uygulanan bölgede kan ve lenf dolaşımının hızlanmasını sağlar.

Bunu daha objektif değerlendirmek için mutlaka uygulama öncesi ve sonrası resimler ve vücut ölçüleri alınır. Uygulama sonrasında kişiler bir rahatlama hisseder. LPG uygulaması lenf akımını da harekete geçirdiği için uygulama yaptıran kişilerin günde en az 2 litre su içmeleri önerilir. Böylece lenf akımı artar, o bölgedeki toksinler atılır, uygulamanın etkileri belirginleşir.

Ciddi bir uyarı!

Endermologie (LPG), vücut sıkılaştırma, bir cihaz olabilir ama bildiğiniz gibi cihazlar, onları kullananların elinde bir işe yarar. LPG, kullanması hiç te kolay olmayan, oldukça yorucu bir cihazdır. Vücudun her bölgesi için, uygulamanın standart manevraları vardır. Cihazın eğitimini almamış biri kullandığında hiç bir işe yaramaz.Kalça bölgeleri için vakumlu kısmın değişik uygulama yönleri vardır, bacaklar için değişik.. Selülit için ayrı uygulanış şekilleri, sıkılaştırma için ayrı uygulanış şekilleri vardır. Bu yüzden LPG uygulaması yaptıracaksanız mutlaka uygulayıcı kişinin bu konuda yeterli eğitimi aldığından emin olunuz.

Sellülit, ciltte portakal kabuğu görünümü yaratan, yağ dokudaki ve ciltaltı katmanlarındaki dolaşım ve dağılım bozukluğu sonucu oluşan ciddi bir estetik rahatsızlıktır. Burada cilt altında aralarında septa denen duvarcıklar bulunan yağ kitlecikleri mevcuttur. Septaların bulunduğu alanlar çökük dururken yağ kitlelerinin yaptığı bombelikler septaların çökük alanları arasından dışarı çıkıntılı durur.

Böylece sellülitin bilinen portakal kabuğu şeklindeki görünümü oluşur. Sellülitin, kilo almak yada vermekle ilgisi yoktur; zayıf insanlarda da sellülit olabilir. Hatta kişi spor yaptığı halde sellülit oluşabilir. Bunlar dışında sellülit, hormonal ve yağ dağılımındaki farklılıklar sebebiyle bayanlarda daha sıktır (bayanların 90%’ı selülitten şikayetçidir), fakat bu erkeklerde görülmez demek değildir. Sellülit, ciltaltı yağ dağılımındaki ve o bölgedeki kan ve lenf dolaşımdaki bir bozukluktan oluşur. Sellülite karşı yapılabilecekler şunlardır:

 • Dengeli beslenme
 • Düzenli spor
 • Sterssiz bir yaşam tarzı
 • LPG uygulamaları
 • Liposuction
 • Sellülit önleyici kremler
 • Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmak (çay ve kahvenin selüliti artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır).

Endermolojik uygulamaların etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Aşağıda LPG masaj sistemi ile ilgili son derece saygın tıp dergilerinde yayınlanmış bazı bilimsel çalışmalar görülüyor:

 • Aesthetic Surgery Journal (March – April 2001)
 • Aesthetic Surgery Journal (November – December 1999)
 • Aesthetic Surgery Journal (September – October

Sık sorulan sorular

LPG uygulaması rejim ve sporun yerine geçebilir mi?
» Kesinlikle hayır. LPG sırasında spor ve diyet yapılması özellikle öneriliyor.

LPG erkeklere de uygulanıyor mu?
» Şüphesiz. LPG’nin erkeklere uygulanmasına engel olacak hiç bir neden yok. Özellikle belin iki yanındaki “love handles” denen bölgelere uygulanıyor.

Uygulama ağrılı mıdır?
» Güçlü biri tarafından masaj yapılıyormuş gibi hissedersiniz fakat kesinlikle ağrı duyulmaz. Yinede uygulamanın vakum gücü kişiye göre ayarlanabilir.

Yan etkileri ya da riskleri var mıdır?
» LPG’nin tek riski uygulama güçlü bir şekilde yapıldığı taktirde oluşabilecek hafif morluklardır. Herhangi bir ciddi riski yoktur.

Hamile iken yaptırılabilir mi?
» LPG’nin hamilelikte herhangi bir soruna yolaçtığı bildirilmemiştir. Yinede bu dönemde yaptırılmaması üretici firma tarafından tavsiye ediliyor.

Liposuction ile birlikte yaptırılabilir mi?
» Kesinlikle. Aslında LPG’nin şu an dünyada en yaygın kullanımı liposuction’a destek amacıyla yağ aldırmadan önce ve aldırdıktan sonra -özellikle sonrasında- yaptırılması. Bu etkisi plastik cerrahi dergilerinde yayınlanan makalelerle bilimsel nitelik kazanmıştır. Tüm dünyada liposuction’dan önce kişiyi ameliyata hazırlamak için, liposuction’dan sonra ise lenf drenajını artırmak, yağ dokudaki dağılımı daha homojen hale getirmek ve ödemin hızla çözünmesini sağlamak için yaptırılıyor.