Yosun maskesinin faydaları

bigstock-Spa-Mud-Mask-Woman-in-Spa-Sal-42086701

Yosun maskesinin faydalarıCildimizde yaşlanmanın ve birçok dış ektilerin neticesinde zamanla kırışıklıklar oluşması son derece doğal bir durum. Nemini kaybeden cildimizdeki bu kırışıklıklar, kişinin daha yaşlı görünmesini sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi. Ancak çözümsüz değil. Cilt, doğru bakım yapılarak birçok farklı yöntemle eski, pürüssüz görünümüne kavuşmabilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi de yosun maskesi. Hazırlanması ve uygulanması son derece kolay olan yosun maskesi, kırışıklıkların yanında cilt lekeleri için de olumlu sonuç verdiği tedavi yöntemlerinden bir tanesi.

Yosun maskesi yapılırken spirulina adı verilen bir yosun kullanılır. Mavi-yeşil algler grubuna ait olan bu yosun türü, doğaya da bir zararı olmayan, dünya kaynaklarından çok az ölçüde tüketen, çevreye zararı olmayan havuzlarda üretile bir üründür. Kurutulduktan sonra doğal haliyle toz ya da tablet olarak tüketime sunulan bu yosunlar, %65 protein oranı ile en iyi bitkisel protein kaynağıdır. Bir gün içerisinde 3-5 gram kaar spirulina, beta karoten, B12, vitamin B kompleks, demir, esansiyel mineraller ve gama-linolenik asit ihtiyacının tamamına yakınını karşılayabilmektedir.

Yosun maskesinin birçok cilt sorununa karşı faydalı olduğu biliniyor. Sivilcelerin giderilmesine yardımcı olan yosun maskesi, cildin nem oranının dengelenmesini sağlarken aynı zamanda kırışıklıkları da ortadan kaldırır. Antioksidan özelliği sayesinde cilde zarar veren toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesi ve iyi beslenmesine yardımcı olarak cilin güzelleşmesine katkı sağlar. Ayrıca normalde farklı yollarla alınabilecek olan besleyici vitamin, mineral ve proteinleri tek başına bünyesine barındırabilmesi ile cildin birçok ihtiyacını tek başına karşılayabilmektedir.

Yosun maskesi kesinlikle temiz bir cilde uygulanmalıdır, ciltte nemlendirici bile olmaması gerekir. Maskeden önce peeling uygulanması, yosun maskesinden çok daha olumlu bir sonuç alınabilmesini sağlar. Hızlıca kuruma özelliği olduğu için hazırlandıktan kısa bir süre sonra uygulanması gereken yosun maskesi, doğru hareketlerle yüze uygulandığında kuruduktan sonra yüzde sıkılaştırıcı bir masaj etkisi yaratır.