Stresi doğal yollarla yok edin

Frustrated student

Stresi doğal yollarla yok edinİş ya da okul hayatı, trafik gibi günlük sorunlar, uzun vadeli planlar derken insan, hayatı boyunca ciddi derecede strese maruz kalabiliyor. Her ne kadar ilk duyulduğunda kulağa masum bir sorun gibi gelse de stres, beraberinde hem psikolojik hem de fiziksel birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebilen bir sorun. Özellikle kronikleşen stres, yani hayatımızdaki uzun süreli ve kurtulamadığımız stres kayakları, anksiyete, bağışıklık sistemindeki aksamalar, yüksek tansiyon, sindirim sorunları, kısırlık, obezite, kalp krizi, uyku bozuklukları, hafıza ve konsantrasyon sorunları gibi birçok soruna neden olabiliyor. Özellikle bağışıklık sistemindeki aksamalar, grip gibi basit rahatsızlıklardan kansere kadar tüm hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelmenize neden oluyor.

Peki bu kadar büyük bir sorun olan stresten kurtulmak imkansız mı? Tabii ki değil. Ancak yöntemlerinizi doğru belirlemeniz gerekiyor. Örneğin kısa süreli tatmin sağlayan şekerli, bol karbonhidratlı besinler, zaten stres yüzünden yüksek olan kan şekerinizin daha da yükselmesine neden oluyor. Onun yerine glisemik indeksi düşük, hayvansal protein kaynakları, zeytinyağı, tereyağı, sebze, yeşillik ağırlıklı beslenme, kan şekerinizi dengeleyecektir. Ayrıca yapılan birçok araştırma, omega-3 yağ asitlerinin stresi ortadan kaldırmada son derece etkili olduğunu ortaya koyuyor. Omega-3’ün en çok bulunduğu besin grubu ise soğuk su balıkları.

İşiniz gereği hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa stresi azaltmak için bunda da ufak değişiklikler yapmanız gerekebilir. Hareketli bir yaşam, stres kontrolüne büyük bir önem taşıyor. Gün içinde yürüyüş yapmak, merdiven çıkmak gibi kulağa basit gelen hareketler bile bu açıdan bir hayli önemli. Bir diğer önemli nokta da açık havada zaman geçirmek, doğa yürüyüşlerine çıkmak. Doğayla içiçe yaşayanların stres seviyelerinin şehirde yaşayanlara oranla çok daha düşük olduğunu kanıtlayan birçok araştırma var. Bu sebeple şehirden uzaklaşıp siz de doğada birkaç saat geçirerek stresle mücadelede önemli bir adım atabilirsiniz.

Yoğun stres altındayken daha sık hasta olduğunuzu farketmişsinizdir. Bunu ortadan kaldırmanın en kolay yollarından birisi probiyotiklerinizi beslemekten geçiyor. Ev yoğurdu, kefir gibi fermente besinler, zengin probiyotik kaynaklarıdır. Bu faydalı bakterilerin vücudunuzdaki sayısını artırarak daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olarak stresi kontrol altına alma yolunda da önemli bir adım atmış olursunuz. Birçok faydası bulunan C vitamini de kandaki stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürüyor. Yani C vitaminini yeterince almıyorsanız stresle mücadelede işiniz bir hayli zor olacaktır.

Son olarak kendinizin keyif aldığı hobiler bulun. Kitap okuyun, müzik dinleyin ya da çocuğunuzla beraber parka gidin. Gevşemenize yardımcı olabilecek bildiğiniz ne varsa uygulayabilirsiniz. Nefes egzersizleri ve meditasyon da gevşemek için son derece faydalı tekniklerdir. Kısacası hayatınızda rahatlamanıza yardımcı olan şeylere ayırdığınız zamanı artırmayı deneyin.