Selülit neden oluşur?

139530705_XS

Selülit neden oluşur?Çoğunlukla basen, kalça, baldırların arkasında oluşan, derinin alt yağ tabakasındaki boşlukların kendilerini pütürlü, portakal kabuğuna benzer bir görünüm ile ortaya çıkarması durumuna selülit adı veriliyor. Genellikle kadnlarda gözlemlenen selülit, erkeklerde hatta bebeklerde bile az da olsa gözlemlenebilen bir durum. Kadınlarda bu kadar yaygın olmasının bir sebebi, selülite sebep olan en önemli etkenin kadınlarda çok olan östrojen hormonu olmasından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman varislerle birlikte kendini belli eden selülitin tedavisi için dolaşım bozukluklarının giderilmesi gerekmektedir.

Selülit, kan dolaşımının aksaması neticesinde derinin alt katmanında yer alan yağ tabakasının sıkışmasıyla birlikte çukurlukların oluşmasıyla meydana gelir. Genellikle ergenlik döneminden itibaren farklı dönemlerde ortaya çıkabilen selülit, özellikle görünümüyle birçok kadının yaşamak istemediği sorunlardan bir tanesi. Genelde ilerleyen yaşlarda görülen selülit, yüksek kilolu gençlerde de oluşabilen bir sorun.

Selülite neden olduğu bilinen birçok faktör vardır, bunların azaltılması, selülitlerle mücadelede önemli rol oynar. Bunların başında beslenme temelli sorunlar gelir, yağ ve karbonhirat ağrılıklı beslenme, düzensiz beslenme, aşırı tuz tüketimi, lifli besinlerden yoksun besinlerin tüketilmesi, alkol ve sigara selülite neden olan beslenme temelli sorunlardır. Bunların dışında hareketsiz yaşam tarzı, dar giysilerin tercih edilmesi, yüksek topuklu ayakkabılar giymek, selülite neden olan günlük hataların başında gelenler arasında yer almaktadır.

Selülitle mücadele edebilmek için bireyin kendi başına yapabileceği şeylerin arasında spor yapmak, bol su tüketimi, fazla kilolardan kurtulmak ve düzenli beslenerek yağlı yiyeceklerden uzak durmak yer almaktadır. Ancak bunların selüliti tamamen ortadan kaldırmaya yeterli olmadığı durumlar da olabilir. Bu gibi durumlarda bir uzman tarafından krem, lazer uygulamaları, özel kürler ile uygulanacak tedaviler ile selülit sorunundan tamamen kurtulmak mümkün.