Psikolojiniz Omega-3’e emanet

Man Holding Head in Hands with Water and Two Pills

Psikolojiniz Omega-3’e emanetSon dönemde hızlı artış gösteren depresyon ve buna bağlı rahatsızlıklar, birçok farklı gelişmiş toplumun önemli kesiminin hayatını olumsuz yönde etkilemekte. İlerleyen safhalarda günlük hayatı da olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlık olan depresyondan kurtulmak için en sık başvurulan yöntemlerden birisi de antidepresanlar. Ancak bu ilaçların da birçok olumsuz yan etkisi olduğu da bilinen bir gerçek. Peki çok daha doğal yöntemlerle bu çağızımın popüler sorunundan kurtulabilmek mümkün mü? Aslında evet, tamamen zararsız besin takviyeleri ile depresyondan kurtulmak mümkün.

2015 yılında yapılan bir araştırmada, majör depreyon teşhisi konmuş 155, iki gruba ayrılarak bir kısmına omega-3, diğer gruba ise sadece plasebo verildi. 8 haftalık süreç sonunda omega-3 takviyesi alanların durumunda önemli ölçüde iyileşme olduğu belirlendi. Ayrıca omega-3 yağ aitlerini bol miktarda bulunduğu soğuk su balıklarını çokça tüketen eskimolara depresyona neredeyse hiç rastlanmadığı da yine yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan önemli bulgulardan birisi. Depresyonda Alzheimer’a kaar birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan omega-3, 3 hafta gibi kısa bir sürede olumlu etkilerini göstermeye başlıyor. Omega-3 yağ asitleri, vücuttaki sinir hücrelerinin sağlıklı bir hücre zarına sahip olmalarını sağlar. Omega-3, hücre zarının yapıtaşların başında gelen maddelerden birisi olmasının yanında bağırsaklarda meydana gelen enflamasyonu gidermek ve bağırsak geçirgenliğini düzenlemek gibi faydaları da bulunuyor. Sağlıklı bağırsaklar ve hücre zarları, sağlıklı ruhsal durum anlamına geliyor.

En az depresyon kadar sık rastlanan bir başka durum olan anksiyete bozukluğu da görmezden gelinmeye çalışılan rahatsızlıklardan birisidir. Yapılan klinik araştırmalar, omega-3 takviyesi almanın anksiyete bozukluğuna da etkili olduğunu gösteriyor. Bunun dışında şizofreni gibi birçok ileri seviyedeki psikolojik problemlerde e omega-3 besin takviyesinin uzun süreli kullanımnda sorunu önemli oranad kontrol altına alabildiği gözlemlenmiştir.